Trochę historii

Jesteśmy niezależną organizacją obywatelską działającą dla pożytku publicznego. Kreujemy zmianę społeczną, poprzez kompleksowe wsparcie organizacji pozarządowych oraz innych oddolnych inicjatyw obywatelskich służących budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Rozpoczęliśmy swoją działalność w styczniu 1993 r. z inicjatywy grup osób związanych z Uniwersytetem Gdańskim. Podstawowym celem Fundacji było „zagospodarowanie” wzrastającego na początku lat 90-tych potencjału aktywności społecznej, ale także próba odpowiedzi na problem braku wsparcia w uruchomieniu i prowadzeniu takiej działalności. Powołaliśmy Regionalne Centrum, żeby ułatwiać i uczyć przyszłych liderów i liderki społeczne i po 25 latach wciąż pozostaje to naszym głównym celem.

Byliśmy pierwszą tego typu inicjatywą o charakterze regionalnym w Polsce. Swoim zasięgiem pierwotnie objęliśmy 9 województw Północnej Polski od Szczecina po Suwałki, dziś działamy na obszarze województwa pomorskiego.

W trakcie swojej ponad dwudziestoletniej działalności Fundacja kierowała się mottem „Mobilizuj, lecz nie organizuj”. Sedno tej maksymy nawiązuje do potrzeby motywowania, inspirowania, wskazywania możliwych kierunków – nigdy zaś do wyręczania organizacji.

Fundacja za swoją działalność została wyróżniona m.in.:

Nagrodami Bursztynowego Mieczyka (1994 i 1998)
Nagrodę Pro Publico Bono (2003)
Nagrodę Lecha Bądkowskiego (2007)
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzernia Polski dla Jerzego Boczonia (2011)
Nagrodę Bursztynowego Katamaranu (2012)