Fundacja RC działa już prawie 30 lat. Mamy duże doświadczenie w pracy z animatorami oraz samorządem i NGO. Widzimy istotną potrzebę wspólnej pracy nad modelem, który uporządkuje istniejącą wiedzę tj. wartości, metody pracy oraz katalog potrzebnych kompetencji, będący drogowskazem w ścieżce wsparcia animatorów. Będzie to głos środowiska, które tworzą osoby zaangażowane w rozwój społeczności lokalnych z każdego z trzech sektorów. 

W ramach projektu powstanie zatem KOMPAS POMORSKIEJ ANIMACJI – opracowanie, dzięki któremu mamy nadzieję powstanie nić łącząca animatorów, NGO, sektor prywatny, samorządy i będzie drogowskazem we wspólnym społecznym działaniu.

W wyniku realizacji projektu, animatorki i animatorzy społeczni w woj. pomorskim zintegrują się i zaktywizują, co nastąpi poprzez wspólne tworzenie standardów pracy animacyjnej.

Nie będzie to możliwe bez zaangażowania interesariuszy zarówno z sektora pozarządowego, jak i sektora samorządowego i prywatnego. Jest to odpowiedź na potrzebę uporządkowania wiedzy, kompetencji i narzędzi, które są w naszym środowisku takich jak absolwentów/ek szkół umiejętności animacyjnych Fundacji RC, liderów/ek Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych. Zależy nam na zaangażowaniu animatorów/ek zarówno z dużych ośrodków miejskich, jak i tych z krańców województwa.

Wspólnie stworzymy katalog narzędzi, metod pracy i wartości, który będzie podstawą do zakresu zadań zlecanych NGO w dziedzinie aktywizowania społeczności lokalnych, przez samorządy.

Będziemy czerpać z doświadczeń Forum Animatorów Społecznych Warmii i Mazur – partnera projektu. Projekt będzie krokiem milowym w próbie integracji i sieciowania środowiska animatorów, liderek, facylitatorów i społeczniczek, którzy wg naszych badań dysponują kompetencjami, doświadczeniem i potencjałem. Jest to środowisko osób, które często są osamotnione w swojej działalności, potrzebują superwizji swoich umiejętności lub są bliskie wypaleniu zawodowemu m.in. przez presję szybkiego efektu.

Projekt zakłada działania, które nie odbyły się jak dotąd na taką skalę i w takim zakresie w województwie pomorskim. Przewidujemy działania angażujące około 80 osób, które zarówno będą miały wpływ na integrację, jak i wzmocnienie partycypacji animatorów/ek w określenie kanonu informacji o animacji społecznej. Model stanie się według nas podstawą do uwspólniania zrozumienia animacji zarówno przez przedstawicieli/lki NGO jak i sektora jednostek samorządowych.

Facylitatorka: Joanna Grandzicka

Koordynatorka projektu:
Małgorzata Sokołowska
malgorzata.sokolowska@fundacjarc.org.pl

Forum Animatorów Społecznych

Partner projektu

Superwizje i ewaluacje

Kawa z animacją społeczną

Wydarzenia integracyjne

Grupa robocza

Spotkania

Grupa robocza

Eksperci

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się warunkami korzystania z naszych usług. Nasze warunki opisują, w jaki sposób korzystamy z pozyskanych danych i dostępnych opcji w plikach Cookies.